Märkt med etikett, "Raask:s" Nissafors, Sweden. Kupans dia, 30 cm. Fotens höjd ca 44 cm, dia ca 30 cm. Höjd ca 210 cm.
Bruksslitage, märke, repor, små nagg på foten.