1882918. HÄNGE, 18k guld, med opaldublett ca. 0,6 ct., diamanter samt pärla, KEDJA, silver, 1900-talets första kvartal.
Hänge, opal med bra färgspel. Rosenslipad diamant, kvalitet H-L/SI-P. Silverkedja, längd 42 cm. Bruttovikt 3 gram. Ask märkt. A. Dragsted, Kjørenhavn.
Bruks och åldersrelaterat slitage.