BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets tidigare hälft.
1872455. BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets tidigare hälft.
Dekorerad med inläggningar i olika träslag, beslag i gulmetall, skiva i svart sten. Längd ca 126, djup ca 47, höjd ca 78 cm.
Skador/lagningar och nagg i stenskivan. (delvis fastlimmad i byrån) Avslag, lösa dekordelar, borrhål i bakstycket, märken och slitage. Låst, nycklar saknas.