1860277. SKÄNK, trä, allmoge, 1800-tal.
Skänk med sarg, två lådor samt kannelerat dörrpar med bakomliggande hyllplan. Längd 126,5, bredd 47, nöjd 133 cm.
Slitage. Fläckar. Repor. Senare bemålning, mindre färgbortfall. Ytsmuts. Viss "gammal" doft i skåpet. Ett ben lagat.