GYLLENE TIDER, GULDSKIVA, För över 50 000 sålda skivor och kassetter, Juli 1980, EMI Svenska AB.

1847210. GYLLENE TIDER, GULDSKIVA, För över 50 000 sålda skivor och kassetter, Juli 1980, EMI Svenska AB.

inramad, glasad och monterad ca 41,5x35,5 cm, skivans diameter ca 30 cm

Gyllene Tider ("Golden Times") was a Swedish pop group fronted by Roxette singer, guitarist and songwriter Per Gessle.

HISTORIK:
Gyllene Tiders första LP (first LP)

PROVENIENS:
Musikproducenten Kjell Andersson

Andersson har arbetat på skivbolaget EMI, och har bland annat haft ett långt samarbete med Ulf Lundell. Han har också producerat och arbetat med flera andra svenska artister, exempelvis Eldkvarn, Per Gessle, Magnus Lindberg, Magnus Johansson och Perssons Pack.

Ytfläckar, märken, smärre bucklor.

Tema

ABBA - Claes af Geijerstam - Musikmemorabilia

HISTORIK:

PROVENIENS:

Tema

Antal besök: 1 558