1841994. BØRGE MOGENSEN. Soffbord, modell 5263, Fredericia Stolefabrik, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Ek. Etikettmärkt. Längd 160 cm, bredd 60 cm, höjd 55 cm.
Bruksslitage med märken. Fläckar. Troligen senare vitlaserat/såpat.
Børge Mogensen (1914–1972)