Dekor av blommor mot vit fond. Märkt "ARABIA FINLAND HLA/LP". Höjd ca 30 cm.
Slitage, krackelyr, botten med nagg, invändigt missfärgad.
Hilkka-Liisa Ahola (1920–2009)