1763170. ILMARI TAPIOVAARA. "DOMUS", gungstol, Keravan Puuteollisuus Oy, björk, 1940-tal.
Sitthöjd ca 32 cm, bredd ca 60 cm
Stämplad KP för Keravan Puuteollisuus OY.
Blyertspåskrift undertill "Julen 1949"
Slitage, skavmärken.
Ilmari Tapiovaara (1914–1999)