TESERVIS, 22 delar, famille jaune, Kina, 1900-tal.
1753024. TESERVIS, 22 delar, famille jaune, Kina, 1900-tal.
4 tekoppar, höjd 5,5, diameter 9,5 cm
4 tefat, diameter 14 cm
4 skålar, höjd 5,5, diameter 11,5 cm
4 skedar, 14 cm
4 småfat, diameter 7-10 cm
1 tekanna, höjd 17 cm
1 urna med lock, höjd 15 cm.
Bruksskick, basten kring ena handtaget har lossat.
4 tefat, diameter 14 cm
4 skedar, 14 cm
4 småfat, diameter 7-10 cm
1 tekanna, höjd 17 cm
1 urna med lock, höjd 15 cm.