Mahogny, inläggningar med geometrisk dekor, två lådor i sargen. Ca 98 + 2 klaffar à 14 cm x 73 cm, höjd 72 cm.
Bruksslitage, blekt, nagg, sprickor.
Nyckel/nycklar finns.