4 st kannor tidigt 1900-tal. Glaserad keramik. Höjd kanna 1. 22 cm, kanna 2. 15 cm, kanna 3,4 12 cm.
glasyrsläpp, minimal nagg på bottenkant på stora kannan, se bild.