1732064. FRUKTTALLRIKAR, 11 st, samt SKÅLFAT på fot, flintgods, "Ungersk majolika", Rörstrand.
11 tallrikar, diameter 18 cm.
Skålfat på fot, diameter 24 cm.
Skålfat krackelering samt gulnad. Bruksslitage. Krackelering. Smärre bortfall av guldkant. 1 fat med nagg.