Med dekor av fabeldjur samt blomster. Höjd ca 28 cm.
Ytslitage. Krackelyr. Grepen med smärre glasyrnagg samt lagning. Smärre limrester, möjligen från tejp.
Wilhelm Kåge (1889–1960)