Dekor av figurer. Signerad "Edenfalk Skruf. Vasen med ytterdiameter 15,5, höjd 18 cm.
Bruksslitage, repor. Nagg/krossmärke på vasens nederkant.
Bengt Edenfalk (1924–2016)