SKÅL och TALLRIK, porslin, Kina 1700-tal.

1684118. SKÅL och TALLRIK, porslin, Kina 1700-tal.

Tallrik med dekor av blommor och träd i famille rosefärger. Diameter 23,5 cm.
Skål med polykrom emaljfärgsdekor av figurscener i landskap. Diameter 15,5 cm, höjd 7 cm.

Kantnagg, spricka.

Gör en kostnadsfri värdering!

Kantnagg, spricka.

Antal besök: 499