1682772. TIMO SARPANEVA & TAPIO WIRKKALA. Glasservisdelar, 36 delar, huvudsakligen "Kalinka" och "Niva", Iittala.
Tio grogg-/ölglas (höjd 13,5 cm), sju vinglas (11 cm) och åtta små whiskeyglas (7 cm) ur serien "Kalinka".
Tre whiskeyglas (9 cm), två cocktailglas (12 cm) samt fem snapsglas (ca 7 cm) ur "Niva".
Skål på fot (14 cm), "Kekkerit".
Smärre bruksslitage. Cirka två delar med nagg.