Fullkropps orkestergitarr med Schallermikrofon i halsläge, samt ton och volymkontroller. Byggd av Olof Berg i Stockholm ca 1949. En ägare sedan dess. Kommer med hardcase, förmodligen original.
Fungerande, fullt spelbar. Krackeleringar i lacken både på fram och baksida. Enstaka repor. Åldersslitage samt bandslitage.