MINIATYRDRYCKESKANNA, barock, silver, Anders Wibeck, ( Verksam Borås 1702-1727 ).

166673. MINIATYRDRYCKESKANNA, barock, silver, Anders Wibeck, ( Verksam Borås 1702-1727 ).

Dryckeskanna, delvis förgylld, Anders Wibeck 1702-1727, stämplad Borås Y = 1716
Klo, klotfötter med ansikte, vågband, gjuten hänkel.
Locket graverad med akantusblad.
Diameter lock 7,5 cm
Höjd 7,5 cm.

Diameter lock 7,5 cm
Höjd 7,5 cm.

Antal besök: 4 144