166673. MINIATYRDRYCKESKANNA, barock, silver, Anders Wibeck, ( Verksam Borås 1702-1727 ).

Dryckeskanna, delvis förgylld, Anders Wibeck 1702-1727, stämplad Borås Y = 1716
Klo, klotfötter med ansikte, vågband, gjuten hänkel.
Locket graverad med akantusblad.
Diameter lock 7,5 cm
Höjd 7,5 cm.

Diameter lock 7,5 cm
Höjd 7,5 cm.

Föremålets betalsätt

BetalkortBankgiroBanköverföring

Auktionsverket Engelholm
Föremålsnr
166673

Om auktionshuset

Namn
Auktionsverket Engelholm
Momsnr
SE556857280301
Org.nr
556857-2803
Telefon
0431-10606
Hemsida
aveng.se
Adress

Heimdallgatan 42
262 71 Ängelholm
Sverige

Läs mer om auktionshuset.

Antal besök: 3 931