MINIATYRDRYCKESKANNA, barock, silver, Anders Wibeck, ( Verksam Borås 1702-1727 ).

166673. MINIATYRDRYCKESKANNA, barock, silver, Anders Wibeck, ( Verksam Borås 1702-1727 ).

Dryckeskanna, delvis förgylld, Anders Wibeck 1702-1727, stämplad Borås Y = 1716
Klo, klotfötter med ansikte, vågband, gjuten hänkel.
Locket graverad med akantusblad.
Diameter lock 7,5 cm
Höjd 7,5 cm.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter lock 7,5 cm
Höjd 7,5 cm.

Antal besök: 4 717