SIMON GATE. Tillskriven. För Orrefors, servis, karaff med 13 punchglas. 1920-tal.
1663164. SIMON GATE. Tillskriven. För Orrefors, servis, karaff med 13 punchglas. 1920-tal.
Troligen variant på modell G 555 /1 /2 /3, se kurant "Orrefors Bruks Aktiebolag: Tillverkning av vita och färgade glas - Komponerade av Simon Gate och Edw. Hald" 1926.
Grön glasmassa, slipad dekor, en karaff och 13 glas.
Höjd 20 cm, diameter 9 cm, resp. höjd 5 cm samt diameter fotring 4.5 cm.
Överlag god kondition, smärre ytrepor samt ytsmuts.