SIMON GATE. Tillskriven. För Orrefors, servis, karaff med 13 punchglas. 1920-tal.

1663164. SIMON GATE. Tillskriven. För Orrefors, servis, karaff med 13 punchglas. 1920-tal.

Troligen variant på modell G 555 /1 /2 /3, se kurant "Orrefors Bruks Aktiebolag: Tillverkning av vita och färgade glas - Komponerade av Simon Gate och Edw. Hald" 1926.

Grön glasmassa, slipad dekor, en karaff och 13 glas.
Höjd 20 cm, diameter 9 cm, resp. höjd 5 cm samt diameter fotring 4.5 cm.

Överlag god kondition, smärre ytrepor samt ytsmuts.

Simon Gate (1883–1945)

Simon Gate (1883–1945)

Antal besök: 430