1611508. BORDSPENDYL, urtavlan märkt Hans Westman, Stockholm, omkring år 1800.
Förgyllt och bronserat skuret trä i form av fabeldjur och ekkvistar. Pendel finns. Bredd 36 cm, höjd 37 cm.
Slitage, krackelyr, förgyllningsbortfall, smärre skador. Delvis renoverad och kompletterad. Lagningar. Ej funktionstestad.
Nyckel/nycklar finns.