PARTI GLAS 6 st, brännvinsflaska 1800-tal, skansenglas, slipat glas.

151269. PARTI GLAS 6 st, brännvinsflaska 1800-tal, skansenglas, slipat glas.

Brännvinsflaska, med etsad dekor, monogram JMD och daterad 1825, höjd 20 cm. Vas i gröntonat skansenglas, höjd 22 cm. Flaska märkt i botten "Legouey & Delbergue"bemålad. Bordsset med slipad glasdekor, höjd 14-20 cm.

Bruksslitage, flaskans bemålning avskavd.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 845