Yoke av exceptionell kvalitet med dekor av en Zemi på framsidan och baksidan med geometriskt mönster.
Teknisk analys från 2014 medföljer som bekräfter att det rör sig om ett mycket gammalt föremål. Denna yoke kommer ursprungligen från Hispaniola.
Höjd 45,5 cm.
Bredd 32 cm.
Proveniens : Hermann Heneick Collection, Tysland. Denna yoke införskaffades 1960 av Hermann Heneick.
För jämförelse finns en liknande yoke på Etnografiska Museet i Stockholm. Se även auktionsresultaten på följande länker.
https://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/lot.133.html/2017/art-of-africa-oceania-americas-n09856
https://www.bonhams.com/auctions/15686/lot/6366/.
Åldersrelaterat slitage och mycket gammal spricka i stenen.
Höjd 45,5 cm.
Bredd 32 cm.