1475340. GOLVLAMPA, omkring sekelskiftet 1900-1900-tal.
Samovar i mässing med spår av försilvring, omarbetad till lampa med dekor av glasprismor. Höjd exkl. lampsockel ca 95 cm.
Omfattande slitage, bortfall av delar. Omarbetad, kompletterad. Lampskärm medföljer.