COLLIER, 18 kt guld, ankarlänk i tre rader med ett mittpari med filigranarbete, blå emalj och 6 rosenstenar samt två omtag med 8 halvpärlor.

146144. COLLIER, 18 kt guld, ankarlänk i tre rader med ett mittpari med filigranarbete, blå emalj och 6 rosenstenar samt två omtag med 8 halvpärlor.

Längd ca 40 cm, vikt 31.8 gram. Stämplad GD&Co (G Dahlgren & Co), Malmö 1925.

Necklace in 18 K gold with a centre motif with blue enamel and 6 rose-cut diamonds, and two motifs with 8 half-pearls, mounted on three chains.

Smärre bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Smärre bruksslitage.

W.A. Bolin
Antal besök: 1 081