IVAN IVARSON (1900-1939). Den röda kvarnen. Olja på duk.

144179. IVAN IVARSON (1900-1939). Den röda kvarnen. Olja på duk.

49 x 51 cm.
Proveniens: Gunnar Hagström, Malmö.
Målningen användes sannolikt av konstnären som betalning för en möbel, möjligen under åren 1928-29 som han tillbringade med makan Märta Taube i Helsingör.

Gör en kostnadsfri värdering!

49 x 51 cm.

Antal besök: 2 825