ERIKA HÖGLUND och GUNNEL SAHLIN, skulptur samt karaff, Målerås och Kosta Boda.
1439991. ERIKA HÖGLUND och GUNNEL SAHLIN, skulptur samt karaff, Målerås och Kosta Boda.
Karaff i grönfärgat glas med blå propp, höjd ca 25 cm, signerad. Skulptur med belysning i träsockel, signerad "E. Höglund Målerås 25079", höjd inklusive sockel 27,5 cm.
Ställvis ytslitage. Bubblor från tillverkning eller små bortfall på karaff. Belysning ej funktionstestad.