1418897. EDVIN ÖHRSTRÖM. VAS, "FLICKAN OCH DUVAN", ARIEL, ORREFORS 1957.
Signerad, numrerad 478 F, höjd 19 cm, diameter ca 14 cm.
(Notera måtten, denna vas är större än normalt för vastypen. Även färgställningen i metallicgrönt och rödbrunt är sällsynt).