1413073. SKRIVBORD, senbarock, 1700-tal.
Fanerat med valnöt. Tre lådor, draghantag i mässing. Bredd 74 cm, djup 46 cm, höjd 75 cm.
Slitage, skador, märken, sprickor, lådbottnar med kraftiga sprickor, fläckar, maskstunget, benen något lösa, möjligen lagningar.