1395181. OLE HAGEN. Bestickuppsättning, 104 delar, sterlingsilver, "Tulip", Anton Michelsen, Köpenhamn.

Vikt ca 5000 gram inklusive rostfria blad.
12 matknivar längd 21,5 cm
11 matgafflar längd 19 cm
8 fiskknivar längd 19,5 cm
11 matskedar längd 20,5 cm
12 smörgåsknivar längd 18 cm
12 smörgåsgafflar längd 15 cm
7 dessertskedar längd 17,5 cm
6 teskedar längd 16 cm
1 kaffesked längd 13,5 cm
17 moccaskedar längd 11 cm
2 smörknivar längd 16 cm
1 såsslev längd 19 cm
1 trancherkniv längd 30 cm
1 pajspade längd 24 cm
1 serveringsgaffel längd 22 cm
1 kapsylöppnare längd 15,5 cm.

Kapsylöppnaren med slagskador samt bruksslitage.

12 matknivar längd 21,5 cm
11 matgafflar längd 19 cm
8 fiskknivar längd 19,5 cm
11 matskedar längd 20,5 cm
12 smörgåsknivar längd 18 cm
12 smörgåsgafflar längd 15 cm
7 dessertskedar längd 17,5 cm
6 teskedar längd 16 cm
1 kaffesked längd 13,5 cm
17 moccaskedar längd 11 cm
2 smörknivar längd 16 cm
1 såsslev längd 19 cm
1 trancherkniv längd 30 cm
1 pajspade längd 24 cm

Föremålets betalsätt

BetalkortBankgiroBanköverföring

Leverans: Ange din plats

Ange din plats för att se transportalternativ och priser.

Helsingborgs Auktionskammare
Ort
Helsingborg, Sverige
Placering
Vitrinskåp 5
Föremålsnr
1395181

Om auktionshuset

Namn
AB Helsingborgs Auktionskammare
Momsnr
SE556618235701
Org.nr
556618-2357
Telefon
042-21 16 33
Adress

Norra hamnen
Kungsgatan 16
252 21 Helsingborg
Sverige

Läs mer om auktionshuset.

Antal besök: 424