1393879. BØRGE MOGENSEN. Matsalsgrupp, "Öresund", ek, Karl Andersson.
Bord, 5 stolar samt 1 iläggsskiva, bordets diameter 115, höjd 72 cm, iläggsskivans bredd 55 cm.
Bruksslitage, fläckig bordsskiva samt smärre fanerskada.
Børge Mogensen (1914–1972)