MARGTHA RUDOLPHI (1849-1936). akvarell, "En stinta (flicka) ifrån Delsbo 1874", signerad.

1389456. MARGTHA RUDOLPHI (1849-1936). akvarell, "En stinta (flicka) ifrån Delsbo 1874", signerad.

Marghta, i folkmun "Märta" Rudolphi, kom via Johan Fredrik Höckerts förmedling till Stockholm omkring 1860 och placerades vid Generalstabens Litografiska Anstalt där hon utbildades till litograf. Vid sidan om sitt arbete var hon verksam som tecknare och hennes konst består till stor del av motiv från Delsbotrakten utförda som teckningar. Tillsammans med sin syster Karin utvecklade hon Delsbosömmen (broderi) som bland andra hennes mor Brita Carlsdotter Rudolphi varit med och tagit fram. Släkten Rudolphi från Pommern tog också med knypplingen till Sverige. Även männen Rudolphi knypplade.
Bifogade bilden på Delsbo kyrkan är en av Märtas kändare målningar.
24,5x19,5 cm, med ram 52x42 cm.

Signatur något avkapad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Signatur något avkapad.

Antal besök: 2 461