1354273. SOFFA, möjligen Otto Wretling, 1900-talets första hälft.
Fanerad med flera lövträslag. Lösa dynor i sits, textilklädsel. Längd ca 212 cm, djup ca 86 cm, sitthöjd ca 48 cm, rygghöjd ca 95 cm.
Slitage och märken, skador samt dekorbortfall. Enligt uppgift renoverades 2014 som elevarbete på Stenebyskolan i Dals Långed.