1286767. VASER 2 st, glas, troligtvis LOETZ. Ca 1900.
Iriserande gröntonat glas. Mindre vas med tenndekor av trollsländor. Höjd 10-13 cm.
Eventuellt nedslipad mynning på den större vasen med lite naggad kant. Svanstippar av på trollsländor. I övrigt sedvanligt ytslitage.