MÄRKEN, finska, svenska, 1900 tal.

1282644. MÄRKEN, finska, svenska, 1900 tal.

Från vänster nedåt

1 Hemvärnets tjänsteårstecken för 35 års tjänst
2 Svenskt Idrottsmärke, silver
3 Sjuksköterska/undersköterska brosch från troligtvis Kopparberg/dalarna. FLL kan stå för Faluns lasarett.
4 Undersköterskebrosch från Nynäshamn
5 Hemvärnets tjänsteårstecken m/55 för 15 års tjänst
6 Mössmärke, underofficer
7 Mössmärke, officer
8 Mössmärke, underbefäl
9 Tullmärke-gränspolis, DDR
10 Finskt minnesmärke, nål
11 Finskt märke, För folk och fosterland, numrerad 21372
12 Finska Skyddskårens förtjänstmärke troligtvis 2 klass
13 Finskt såkallat AUK kors för genomgången underofficersskola
14 Förbudsmärke, namngivet fakulteten existerar ej.
15 Ospecifierade märken, 2st
16 Finska skyddskårens förtjänstmärke m/22, 3 klass
17 Finska skyddskårens förtjänstmärke m/22, 2 klass
18 Finskt såkallat AUK kors för genomgången underofficersskola
19 Modernt tillverkad ryskt märke.
20 Medaljen till minne av Helsingfors befrielse 1918
21 Finska frihetskrigets minnesmedalj 1918, på fel band
22 Ospecificerat märke
23 Finskt skyttemärke, Helsingfors
24 Finskt skyttemärke
25 Det finska ”Blå korset” i miniatyr
26 Sovjetiska mössmärken, 2st.

Delvis bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Från vänster nedåt

6 Mössmärke, underofficer
7 Mössmärke, officer
8 Mössmärke, underbefäl
9 Tullmärke-gränspolis, DDR
10 Finskt minnesmärke, nål
15 Ospecifierade märken, 2st
22 Ospecificerat märke
24 Finskt skyttemärke

Delvis bruksslitage.

Auktionisten i Södertälje
Antal besök: 2 912