121035. BORDSSKIVA, Nils Fougstedt och Björn Trädgårdh, Firma Svenskt Tenn, 1920/30-tal.
Tennskiva med graverad dekor av motiv ur Noaks Ark, samt svärtat trä. Tidigare bordsskiva till satsbord. 47 x 26 cm.
Slitage och repor, färgbortfall, stötmärken och smärre sprickor.