Stränginstrument för kyrkor och skolor under 1800-talet. Greppbräde med 2 strängar samt 12 st resonanssträngar. Stråke medföljer.
Detta exemplar är sannolikt byggt av fiolbyggare Nils Nilsson i Malmö (1842-1929). Se bild på Musikhistoriska Museet i Köpenhamn.
Längd ca 122 cn.
Slitage, sträng av, ej genomgången.
Längd ca 122 cn.