TEKANNA porslin samt 2 st UPPLÄGGNINGSFAT, flintgods. 1900-talets tidigare hälft.

1169878. TEKANNA porslin samt 2 st UPPLÄGGNINGSFAT, flintgods. 1900-talets tidigare hälft.

Tekanna med målad floral dekor i polykroma emaljfärger. Höjd 21 cm.
Uppläggningsfat, fajans, med tryckt dekor. Längd 25 cm.

Slitage, liten hårsspricka vid tekannans handtag. Nagg på fotringar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 336