1700-tal / 1800-tal Kruthorn till Mynningsladdare samt delar Varbygel & Kolvstopp.

1156843. 1700-tal / 1800-tal Kruthorn till Mynningsladdare samt delar Varbygel & Kolvstopp.

3 styck Kruthorn, Varbygel (stämplad), Kulpung, mässing kolvslutdel till slaglåspistol (stämplad) ca 17/1800-tal.
Längd Varbygel 22,5 cm, Kolvslutdel mått: 4,2x6,3x10,2 cm ca.

Åldersslitage.

Åldersslitage.

Antal besök: 577