1007649. PER EKSTRÖM. Fjällmotiv, olja på duk, Utställd på Per Ekströmmuseet, signerad.
Målning med motiv från "Gaustafjäll" utförd av Per Ekström under hans Norska resa 1872. August Strindberg berättar om detta motiv i romanen "Röda Rummet"