1007433. FLASKA HENRIKSTORPS GLASBRUK, grönfärgat glas, sigill.

med Adolf Fredriks monogram 1760, kasad dekor med datering 1761 och ägaremonogram "ANS", höjd 18,5 cm.
Proveniens: Ingrid och Oltimo Anderssons samling svensk folkkonst.

Sprickor och lagning.

Sprickor och lagning.

Föremålets betalsätt

KlarnaBetalkortBankgiroBanköverföring

Crafoord Auktioner
Föremålsnr
1007433

Om auktionshuset

Namn
Crafoord Auktioner i Lund AB
Momsnr
SE556489536401
Org.nr
556489-5364
Telefon
+46-46-2111870
Adress

Clemenstorget 7
222 21 Lund
Sverige

Läs mer om auktionshuset.

Antal besök: 1 063