628. 3100951. PIERRE ALECHINSKY. „Skæbnens dag“.
Olie på lærred, 46 x 54 cm. Signeret Alechinsky. Henrettet 1962
Værket vil blive registreret som nr. 634 i det kommende katalog raisonné.
HERKOMST
Galleri Blå
Angiveligt købt i 1980'erne af de nuværende ejere.
God stand.
Hvis du har spørgsmål, er du velkommen til at kontakte Victoria Svederberg, victoria.svederberg@auktionsverket.se.
Pierre Alechinsky (Født 1927)