532077. LOMMEUR, Doxa, motiv med bevægende erotisk scene, anden halvdel af det 20. århundrede.
Motivet på lommeuret består af to mænd og en kvinde, hvoraf kvindens arm bevæger sig i takt med lommeurets bevægelse.
Diameter 49 mm. Med tekst på indersiden af låg: Medaille d'or milan 1906, Doxa. Hors concours liege-1905, jurymedlem i Paris-1925. Ancre de precision 15 rubiner.
Ydre, indvendig kasse og urværk stemplet Doxa.
Hænder og kvindearm fungerer ved katalogisering, ingen funktionsgaranti.