ROLAND ANDERSSON. Kniv, horn og læder, Hedensbyn, Överkalix, Norrbotten, anden halvdel af det 20. århundrede.
401901. ROLAND ANDERSSON. Kniv, horn og læder, Hedensbyn, Överkalix, Norrbotten, anden halvdel af det 20. århundrede.
Signeret med Roland Anderssons husmærke. Skede i horn med gennembrudt og skåret dekoration med oldnordisk inspiration. Håndtag i horn, birk og læder. Knivblad, længde 8,5 cm. Samlet længde 22 cm.
Roland Andersson, svensk håndværker og musiker. I en ung alder blev han inspireret af legenden og vennen Vifast Björklund til at udvikle sine kunstneriske talenter. Roland Andersson har udover sin produktion af knive, skeder, slibning af ædelsten og violiner i horn også bygget sit særprægede udsmykkede bolighus af tømmer, som han selv fældede. I 2010 modtog han Överklalix kommunes kulturpris for sin bevarelse af mangfoldighed inden for historie, kunst, musik og kunsthåndværk.