396011. KERAMIK, 5 dele, smør- og syltetøjsgryder og aladåb danner blandt andet Gustavsberg, Rörstrand 1800/2000-tallet.
2 syltetøjsgryder, blå dekoration, Gustavsberg, 1890, 1901, højde ca 18,5 cm.
Smørpotte, Rörstrand, mærket "Johan Magnusson Butter Shop Helsingborg", højde 12 cm.
Smørpotte, Port Dundas Pottery Co, Glasgow, mærket "Frits Larsen smör-export helsingborg", højde 13 cm.
Aladøb form, længde ca 26, højde 12,5 cm.
Slitage, ridser, mindre misfarvning. Aladøb form med et Kantstødt og knitrende.