LUDWIG KOEHLER OG WALTER BAUMGARTNERS LEKSIKON I VETERIS TESTAMENTI LIBROS.
2577583. LUDWIG KOEHLER OG WALTER BAUMGARTNERS LEKSIKON I VETERIS TESTAMENTI LIBROS.
Koehler, Ludwig, udgiver & Baumgartner, Walter. Leksikon i Veteris Testamenti Libros. EJ Brill, Leiden, 1958. Stort 4:oi et sort kuglebind med forgyldt tekst på ryg og foromslag. LXV, 1138 s.
Encyclopedia of the Hebraw Old Testament på engelsk og tysk og over de aramæiske dele af Det Gamle Testamente på engelsk og tysk.
Båndet med kun lette brugsspor. Frisk indlæg. Spor af fjernet bogplade på indersiden af foromslaget.