147879. SPEJL, Gustaviansk Stockholm-værk. Johan Åkerblad, Stockholm, 1777.
Forgyldt. Gennembrudt dekoration af guirlander og kronet urne. Stel med akantus dekoration. Signeret IÅ under kronen og Stockholms Hallfrimærke 1777. Højde 150 cm.
Tab af indretning og forgyldning med slid, et glas senere.