Jørgen Nash. Oprøreren i vores røde blod. Cavefors forlag.
Lisa Zwick. Hvert billede er en sommerfugl for hesten. Galerie Knud Grothe. Charlottenlund (underskrevet med dedikation). Håndskrevet brev af Jörgen Nash. Dateret 8/7 1982. Mappe Zwick&Nash. Nygårdsmagasinet gamle Linköping 7.-22. august 1982. Katalog Jörgen Nash Gallery C. Aarhus 7. sept-30. sept. 1991. Mappe med signeret A4. Gammel mand Nash 80 år 11-24 marts 2000. Katalog Jörgen Nash Wings over the water Gallery Moment, Ängelholm 13. april-3. maj 1994 vedhæftet kopieret avisudklip.