SERVISDELAR. 55 st. "Windsor", Ridgway, Staffordshire, England. 1960- och 1980-tal.

213657. SERVISDELAR. 55 st. "Windsor", Ridgway, Staffordshire, England. 1960- och 1980-tal.

Gods med fasan- och blomdekor i blå underglasyr
12 st flata tallrikar, diameter 25 cm
12 st förrättstallrikar, diamete 20,5 cm
12 st djupa tallrikar, diameter 21 cm
1 st fat, diameter 29,5 cm
1 st fat, längd 30,5 cm
1 st skål, höjd 5,5 cm, diameter 22,5 cm
1 st såssnipa, längd 21 cm
1 st kanna, höjd 16,5 cm
4 st koppar, höjd 6cm
4 st kaffefat, diameter 14,5 cm
6 st assietter, diameter 17 cm
Stämplade Ridgway, Staffordshire, England
Tål maskindisk.

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 st fat, diameter 29,5 cm
1 st fat, längd 30,5 cm
1 st såssnipa, längd 21 cm
1 st kanna, höjd 16,5 cm
4 st koppar, höjd 6cm
Tål maskindisk.

Bruksslitage.

Antal besök: 5 387