SILVERFÖREMÅL, 4 delar, 17-1800-tal. Totalvikt 192 g.

193534. SILVERFÖREMÅL, 4 delar, 17-1800-tal. Totalvikt 192 g.

Toalettdosor, ett par. Förgylld insida, graverad dekor av akantusblad och blommor. Diameter 5,5, höjd 3,5 cm, Hans Georg Vogt, Kristianstad 1855. Tesil, pressad dekor, handtag av pärlemor, William Lyon, Göteborg1850. Sockertång, snäckmönster och "nolldekor", otydlig mästarstämpel, 1791.

Sockertång monogramsignerad, eventuellt omgjord. Dosor monogram. Tesil stämplad med vapensköld. Smärre bucklor och repor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 757