192410. SERVIS i porslin. 22 delar "Koka Blå", Hertha Bengtsson, Rörstrand. Från 1956 och framåt.
Vit och-blåglaserad teservis i dekoren "Koka" av Rörstrand, design av Hertha Bengtsson 1956. Märkta "KOKA", Rörstrand, Sweden
5 st tekoppar, höjd 6,5 cm
7 st tefat, diameter 15 cm
9 st assietter, diameter 19 cm
1 st tekanna, höjd 15,5 cm
Märkta VDN, P 555 för fältspatporsliningen utan risk för glasyrsprickor, tål alla maträtter, tål maskindisk i 75 °C.
Bruksskick med olika årgångar på kopparna
2 st tefat med kantnagg
1 st tefat med hål.
5 st tekoppar, höjd 6,5 cm
7 st tefat, diameter 15 cm
1 st tekanna, höjd 15,5 cm
2 st tefat med kantnagg
1 st tefat med hål.